Hoppa till innehåll

Bland blomstrande kolonner och bibelord

I utställningen visas väggmåleri från två platser i Hälsingland: Kramsta i Järvsö och Mellanbyn i Idenor. Inland och kust, fem mil fågelvägen. Om väggfälten från Järvsö vet vi ganska lite, om dem från Idenor ganska mycket.

Väggmålningar har ofta bevarats genom bondesamhällets återbruk. Som isolering i trossbottnar, som underlag till nya målningar, som tätning i väggar. De samlingar vi har idag är bara smulor av vad som en gång funnits. Säkert väntar fortfarande många bonader i mörka trossbottnar och andra ställen på att i en avlägsen framtid åter få se dagens ljus.

Det interiöra väggmåleriet i regionen tillhör ett område där det återstår mycket forskning och nya upptäckter. Vi vet att mängder gått förlorat under historien, men vi vet också att fynden här i Hälsingland är många, jämfört med andra platser i Sverige.

Publiceringsdatum

  • Publicerad